Nowi Mistrzowie Polski czyli najlepsi żeglarze na Bałtyku

Znamy już nowych żeglarskich Mistrzów Polski w formule ORC! Podczas Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2021 na najwyższym podium w poszczególnych grupach stanęły załogi łodzi KONSAL dowodzonej przez Przemysława Tarnackiego (grupa ORC A), Happy Hour prowadzonej przez Roberta Gwoździa (grupa B) i Neoprofil, za której sterem stał Piotr Adamowicz (grupa C).

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2021 załóg wieloosobowych, to najważniejsza impreza w morskim kalendarzu Polskiego Związku Żeglarskiego, w tym roku odbyła się pod patronatem firmy Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów i Miasta Gdańsk. Na starcie pojawiło się 20 jachtów z 122 żeglarzami na pokładzie w trzech grupach w zależności od wielkości łodzi. Od soboty do poniedziałku rozegrano 5 krótkich wyścigów oraz jeden długi i jeden średni wyścig morski.

ORC to formuła przelicznikowa jachtów morskich, która pomaga zrównać szanse zróżnicowanych jednostek.
- Przeliczanie wyników polega na tym, że bierze się świadectwa pomiarowe jachtów i zgodnie z nimi przelicza czasy osiągnięte w wyścigu. Dzięki temu rzeczywiście każdy jacht ma szansę, także ten najmniejszy i najwolniejszy. Oczywiście musi mieć dobre żagle, zgraną załogę, dobrego sternika i nie może robić błędów, ale niezależnie od swojej wielkości ma szansę powalczyć. – tłumaczył istotę ORC Tomasz Konnak, ścigający się w Gdańsku na swoim jachcie "Czarodziejka", która finałowo zdobyła srebrny medal w grupie ORC C.


Wyścigi ze względu na niesprzyjające słabowiatrowe warunki zaczęły się w sobotę z opóźnieniem. Jednak ostatecznie wiatru nie zabrakło i wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić siebie i swoje łodzie. Z biegiem regat wiatru przybywało, rosło też bojowe nastawienie startujących załóg. Wiele z nich chciało walczyć o miejsce na podium. Długie wyścigi zatokowe rozegrano na trasie o długości 21 i 30 mil morskich. Załogi żeglowały więc wiele godzin, a ostatni dopływali do mety niewiele przed zachodem słońca. Po kolejnych startach następowały znaczne przetasowania.
- To były bardzo ciężkie regaty, na koniec wiał silny wiatr, ogromna fala, ale udało się i Mistrzostwo Polski zdobyte po raz trzydziesty - cieszył się po obronieniu tytułu Mistrza Polski Piotr Adamowicz, sternik i projektant zwycięskiego jachtu Neoprofil w grupie najmniejszych łodzi ORC C. - Mam już 70 lat na karku i chyba pora przejść na żeglarską emeryturę. Ale może jeszcze znajdą się jakieś wyzwania. Teraz na pewno muszę odpocząć po tegorocznym sezonie.W grupie ORC B złoty medal zdobyła załoga jachtu Happy Hour, której skipperował Robert Gwóźdź.
- Tak jak komentował jeszcze przed mistrzostwami Michał Korneszczuk, okazaliśmy się prawdopodobnie najbardziej opływaną na dzień dzisiejszy załogą w Polsce. Złoty medal zdobyty tu w Gdańsku jest tylko i wyłącznie odzwierciedleniem tego stanu rzeczy. - podsumowywał udany start sternik. - W tym sezonie mamy plan wystartować jeszcze w Kieler Woche, jeśli impreza się odbędzie, a w następnym sezonie zobaczymy co czas przyniesie.


Zwycięstwo w grupie ORC A może dołożyć do swojej kolekcji medali zdobytych na klasach wieloosobowych Przemysław Tarnacki, w Gdańsku startujący wraz z załogą na jachcie Konsal.
- Cieszymy się ze złotego medalu! Za nami bardzo pracowity weekend i dobrze zorganizowane regaty z dużą liczbą wyścigów. Była frajda, zwłaszcza ostatniego dnia przy dużym wietrze i fali. - opowiadał Przemysław Tarnacki. - My nadal jesteśmy w fazie eksperymentalnej, mamy nowy jacht, nowy żeglarski projekt i nową, profesjonalno-zawodową załogę. W tym sezonie pościgamy się jeszcze podczas Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, a w przyszłym roku na pewno będziemy kontynuowali ten projekt.Organizatorami Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2021 były AZS COSA Ośrodek w Gdańsku i Yacht Club Gdańsk, przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.
- Warunki wiatrowe w tych regatach były niezwykle zróżnicowane i wymagały dużo doświadczenia. - podsumowywał regaty Michał Korneszczuk. - Możemy być pewni, że właśnie tu, w Gdańsku, wyłoniliśmy najlepszych polskich żeglarzy na Bałtyku, którzy pokazali swój najlepszy kunszt żeglarski. Cieszymy się, że AZS COSA Ośrodek w Górkach Zachodnich ponownie mógł być gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń żeglarskich w Polsce i umożliwić zawodnikom rywalizację na najlepszym akwenie czyli na Zatoce Gdańskiej.

Powiązane galerie