Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski już w ten weekend

Już za niespełna tydzień poznamy Mistrzów Polski w żeglarstwie morskim w formule załogowej. W dniach 20-23 sierpnia zawodnicy będą rywalizować w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Zgłosiło się 21 jachtów, wśród których znajduje się triumfator z zeszłego roku, kpt. Jerzym Brezdeń z załogą jachtu „Hadar”.
Organizatorami MŻMP ORC 2021 załóg wieloosobowych są Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS oraz Yacht Club Gdańsk. Obecnie na liście startowej znajduje się dwadzieścia jeden jednostek, z „Hadarem” kpt. Jerzego Brezdnia na czele, który wywalczył mistrzowski tytuł w 2020 roku. W imprezie wezmą udział także nowe załogi, m.in. klub Ocean Challenge Yacht Club z doświadczonym skipperem Przemysławem Tarnackim, startującym na jachcie „Konsal”. Taktykiem i performerem tej ekipy jest Karol Jabłoński, mający za sobą udział w Pucharze Ameryki w 2007 roku.
W planach organizatorów jest przeprowadzenie mistrzostw w trzech grupach, ale to będzie zależne od ostatecznej listy zgłoszonych uczestników. Jeśli warunki pozwolą, zostanie rozegranych sześć wyścigów. Po odbyciu przynajmniej pięciu, do punktacji generalnej nie będzie liczył się najgorszy wynik punktowy na trasie góra/dół.
– 21 łódek to jest fajna frekwencja, jedna z wyższych w ostatnich latach, co niezwykle nas cieszy – mówi komandor regat i doświadczony żeglarz, Michał Korneszczuk. – Jednym z faworytów będzie „Happy Hour” z Robert Gwoździem w roli skippera, ponieważ według mnie są w tej chwili najbardziej rozpływani. Możliwe, że z dobrej strony pokaże się Przemysław Tarnacki, ale to jest niewiadoma, zważywszy, że mają za sobą tylko jedne regaty. Groźnym zawodnikiem będzie także Tomasz Konnak. Ciekawie zapowiada się starcie dwóch par bliźniaków – Hadara i Nauticusa oraz Dużego Ptaka i Zoltara. Wygra na pewno najlepszy.

Wszystkie informacje o Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski można znaleźć na stronie regat oraz facebooku.